Przemyśl - serwis TIR BUS Wulkanizacja Sprzedaż Opon

Przemyślak.pl
Przemyski serwis ogłoszeniowy

Dodaj Ogłoszenie
Potwierdź
Kasuj

Ogłoszenia w serwisie: 19262 / Ogłoszenia oczekujące: 9
Szuk. zaawan.

Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w związku z RODO są umieszczone w Polityce prywatności
Serwis używa CIASTECZEK. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na swoim komputerze zgodnie z regulaminem serwisu
Mieszkania Przemyśl Wywrotka Minikoparka Usługi Zwyżka Usługi Przemyśl Reklama Przemyśl
Artykuł
Bezpieczna wyprawa w góry zimą

Góry zimą - jak bezpiecznie wędrować po śniegu i lodzie?


Każdy z nas uwielbia górskie aktywności, jednak dla wielu osób wyjazd w Bieszczady lub Tatry zimą wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Wędrówka po śniegu i lodzie wymaga zupełnie innych przygotowań, jednak bez obaw - na ratunek przychodzi poniższy poradnik, który pozwoli Ci zapoznać się z górami od ich innej, zimowej strony!

Co założyć, aby uniknąć wychłodzenia w górach?

Zimą temperatura odczuwalna może spadać nawet do kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Z tego powodu warstwy zakładanej odzieży powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych, których spodziewamy się na szlaku. Funkcję podstawowej bariery termicznej pełni kategoria ubrań nazywanych często drugą skórą. Koszulka termoaktywna damska (i męska) pozwala uniknąć wychłodzenia nawet wówczas, gdy zimny wiatr w połączeniu z intensywną utratą wody przez skórę sprzyja przemarznięciu. Kolejną warstwę ubieraną na czas zimowej wędrówki powinien stanowić softshell, natomiast zewnętrzną ochronę przed śniegiem i podmuchami lokalnego fenu zagwarantuje wodoodporny hardshell. Dodając do tego ciepłą czapkę, spodnie trekkingowe z ociepleniem i buty za kostkę, można mieć pewność, że nawet znaczące spadki temperatur nie będą stanowić większego problemu.

Góry zimą - Jak uniknąć wychłodzenia

Trekkingi po lodzie i śniegu - prewencja upadków oraz poślizgnięć

Nachylenie terenu i obecność znaczących przewyższeń sprawia, że nawet niewielka ilość śniegu lub lodu skutkuje wydatnym spowolnieniem tempa marszu. Przed wyruszeniem w góry zimą należy wyposażyć się w zimowe buty trekkingowe oraz raki lub raczki. Wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego nakładki na podeszwy zwiększają przyczepność do podłoża każdego miłośnika gór, a tym samym zmniejszają ryzyko poślizgnięć. Przydatne może okazać się również wykorzystanie kijków trekkingowych jako dodatkowego elementu stabilizującego podczas marszu. Czekan natomiast jest z reguły polecany osobom, które posiadają doświadczenie w posługiwaniu się sprzętem tego typu. Czekany okazują się bowiem niezastąpione w asekuracji, jednak kluczowe znaczenie odgrywa poprawny sposób ich użytkowania. W większości sytuacji w tej roli równie dobrze sprawdzą się wcześniej wspomniane kijki trekkingowe - zwłaszcza, gdy wybrana opcja wędrówki nie obejmuje wspinania się zimą na szczyty położone na wysokości powyżej 2000 metrów n.p.m..

Góry zimą - Bezpieczna wędrówka po śniegu i lodzie

Jak poprawić bezpieczeństwo podczas zimowych trekkingów?

Góry w sezonie zimowym kuszą podróżujących surowym klimatem i nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, które w połączeniu z pięknem przyrody sprawiają, że o tej porze roku (i w tej porze roku!) można się zakochać. Przed postawieniem pierwszego kroku na szlaku w Bieszczadach, Tatrach lub Karkonoszach należy jednak zapoznać się z przewidywaną prognozą pogody oraz informacjami władz lokalnych parków i rezerwatów. Warto również podejść rozsądnie do swoich umiejętności wspinaczkowych i rozważyć wybór łatwiejszego wariantu wycieczki, zwłaszcza jeśli na trasie pojawią się fragmenty z większą ekspozycją. Wreszcie w kontekście podejścia do warunków atmosferycznych należy być przygotowanym na każdą możliwość - polary, swetry lub softshelle damskie i męskie nie zajmują dużo miejsca w plecaku, a dodatkowa warstwa ciepłej odzieży często okazuje się być niezastąpiona w przypadku dotarcia na znaczne wysokości względne. Kluczem do sukcesu pozostaje zatem odpowiednie przygotowanie i zdrowy rozsądek - polskie góry zimą mogą być piękne, jednak warto podchodzić z szacunkiem do panujących w tym miejscu sił przyrody!



Korzystając z serwisu www.ogloszenia.przemysl.pl akceptujesz jego regulamin!
Copyright © 2005 - 2024 ogloszenia.przemysl.pl